Vodič- Kako odabrati veo za venčanje
Iako veo nije obavezan element venčanja, za mnoge mlade on je mnogo više od modnog detalja – on je poruka koju mlade šalju o sebi. Da vas silni termini vezani za dužinu i stil vela ne bi mučili, evo kratkog vodiča kroz popularne stilove i dužine vela.
Jednostrani veo se sastoji se iz jednog komada prozračne tkanine i pruža se od temena glave niz leđa, dok se dvostrani nosi i preko lica i preko kose, niz leđa. Prednji deo vela se podiže s lica kad se završi obred venčanja. Sečeni velovi su najjednostavniji i nemaju porub ni ukrase duž ruba. Porubljeni veo ima našivenu čipku, traku ili bisere duž ruba, dok poluporubljeni velovi imaju delimično ukrašen rub, obično samo s prednje strane, oko lica.
Kružni ili padajući veo nema nabranu ivicu koja se pričvršćuje za teme već se prosto prebacuje preko glave i uvek se nosi i napred i pozadi. Obično se neupadljivo pričvršćuje za kosu. Takav veo nosila je Kejt Midlton na svom venčanju. Španski ili mantilja veo uvek je jednostran i nosi se samo pozadi. U obliku je duge pravougaone marame, nema ivicu koja se pričvršćuje za teme već se poprečno prebacuje preko glave nekoliko centimetara iza linije kose i pušta se da ovlaš pada preko ramena. Mnoge tradicionalne mantilje imaju čipkani rub, mada se danas nose i drugačije varijante. Draper veo se pričvršćuje za kosu pomoću dva češljića u dvema tačkama, između kojih veo slobodno pada. Idealan je u kombinaciji s venčanicama koje imaju zanimljive izreze na leđima jer tako oni dolaze do izražaja. Julijin veo se prebacuje preko glave kao kapa i pričvršćuje se za kosu na dva mesta, obično iznad ušiju. Trakasti veo je najkraća vrsta vela i nosi se samo preko očiju, nešto kao „naočare za sunce za mladu”, dok je stil popularno nazvan kavez za ptice nešto duži i obično prekriva deo lica ili celo lice, do brade. Ovi kratki velovi odlično stoje mladama s kratkom kosom ili uz kratku ili vintidž venčanicu. Ruski veo je ili trakast ili tipa kaveza za ptice, ali za razliku od ta dva, material je uvek mrežica.
Što se dužine vela tiče, najkraći velovi, oni koji ne sežu niže od ramena odlično idu uz voluminozno podignutu kosu. Velovi koji padaju do struka su najpopularniji ali se ne preporučuju uz haljine koje imaju mnogo detalja na leđima. Velovi koji sežu do vrhova prstiju ruku priljubljenih uz telo najbolje idu uz usku, pripijenu venčanicu, ali ne onu koja se širi od kukova naniže. Valcer ili baletski veo seže do kolena i ne preporučuje se visokim mladama ali odlično stoji onim niskim. Veo do poda pruža se niz celu figuru ali se ne vuče po podu. Takozvani crkveni veo dobar je izbor ako želite šlep, i univerzalan je uz svaku vrstu venčanice. Čak i izrazito niske mlade u njemu izgledaju dražesno, a uz to on i izdužuje figuru. Najduži, crkveni veo (od 3,5 metra pa naviše) rezervisan je za mlade koje žele grandiozni ulazak u crkvu. Baš zbog te dužine, treba ga birati samo ako prostor u kom se održava venčanje to dozvoljava, da se ne bi zakačio za nešto dok mlada prilazi oltaru.
→