Osvrt na venčanje Džona Lenona i Joko Ono 52 godine kasnije
Napisala: SHAYNA SEID
Džon Lenon i Joko Ono prvi put su se sreli u novembru 1966. Lenon je očigledno postao prilično zauzet jednim od komada eksperimentalnog umetnika, koji je zahtevao od posetilaca da se popnu uz merdevine i pročitaju sitan otisak na platnu sa lupom na kojoj je pisalo "da". Zaintrigiran ovim, kasnije je tražio interakciju sa još jednim njenim komadom. "Onda sam se došao do onoga što je reklo, 'Zakucaj ekser.' rekao sam, 'Mogu li da zakucam ekser?' i ona je rekla ne, jer se galerija zapravo otvarala sledećeg dana", objasnio je Lenon u jednom intervjuu. "Dakle, bila je ta mala konferencija i ona je konačno rekla, 'OK, možeš da zakucaš ekser za pet šilinga.' Tako pametnjaković ovde kaže, 'Pa, daću ti zamišljenih pet šilinga i zakucati zamišljeni ekser.' I tada smo se stvarno upoznali. Tada su nam zasijale oči i ona ga je dobila i ja sam ga dobio i to je bilo to."
Ubrzo posle tog prvobitnog sastanka, njih dvoje su počeli da se dopisuju mesecima, a kasnije su postali nerazdvojni par. Otkako je Ono upoznala Lenona dok je još bio u braku sa svojom prvom ženom Sintijom, par je prvo morao da sačeka da se njegov razvod finalizuje kako bi "vezli čvor". Potom su njih dvoje prvobitno isplanirali da se venčaju dok su bili na trajektu preko kanala od Engleske do Francuske, ali su morali da odustanu od tih planova zbog problema sa pasošima.
"Želeli smo da se venčamo na trajektu preko kanala. To je bio romantični deo", kaže Lenon u antologijskoj dokumentarcu Bitlsa. "Otišli smo u Sautempton, a onda nismo mogli da nastavimo jer Joko nije engleskinja, a nije mogla da dobije dnevnu vizu da pređe preko. Rekli su, 'U svakom slučaju, ne možete da se venčate. Kapetanu više nije dozvoljeno da venčava", objasnio je on.
Odlučili su da oprobaju sreću u Parizu, ali im je ponovo rečeno da tamo neće moći da se venčaju pošto nisu bili dovoljno dugo u zemlji. Na kraju, njihov prijatelj Piter Braun je predložio da odu na Gibraltar. "Izabrali smo Gibraltar jer je tih, britanski i prijateljski nastrojen. Prvo smo pokušali svuda drugde. Krenuo sam da se venčam na trajektu i stigli bismo u Francusku venčani, ali oni to nisu hteli da obave. Nismo bili uspešniji sa kruzerima. Pokušali smo u ambasadama, ali tri nedelje boravka u Nemačkoj ili dve nedelje u Francuskoj su bile obavezne", objasnio je Lenon. Njegova pesma "Balada o Džonu i Joko" govori o prednostima velikog dana: Konačno je avion stigao u Pariz / Medeni mesec dole pored Sene / Piter Braun je zvao da kaže / Možete da budete OK / Možete se venčati u Gibraltaru blizu Španije.
Iznajmili su avion za Gibraltar 20. Za ovaj događaj, Ono je nosila belu, a kroja mini suknju i bluzu kratkih rukava, mali mlitavi šešir, dokolenice, i naravno okrugle, crne naočare za sunce. Mladoženja je nosio beli gornji deo visokog vrata, blejzer i jaknu. Ceremonija je bila duga 10 minuta, a izveo ga je matičar Sesil Viler. Dejvid Nuter, fotograf Bitlsa, bio je prisutan, ali je nažalost izgubio negative sa celog venčanja nakon što ih je dao nekome koga je angažovao Lenon da napravi wedding book.
Posle ceremonije, odleteli su u Amsterdam i postavili "krevet" kao poziv na mir u predsedničkom apartmanu hotela Hilton. Svetski mediji pozvani su da izveštavaju o događaju koji je trajao sedam dana.
"Bila sam potpuno svesna da jedno drugom uništavamo karijere i bila sam omražena i Džon je bio omražen zbog mene. Sve smo radili zajedno i sve smo radili javno zajedno. Bed-In je bio naš rad za mir ali nismo bili voljeni zbog toga", podelila je Ono za američki Telegraf.